Vendég:
Martin BREUM (dán író, újságíró)
A 45 perces angol nyelvű prezentációt az idei Skandináv Filmfesztivál egyik sikerfilmjének, A Thule-aktáknak a vetítése követi.
Martin BREUM az Északi-sarkvidék nemzetközileg elismert szakértője, aki sok-sok illusztrációval fűszerezve mutatja be Grönland eleddig ismeretlen arcát. Martin BREUM 2012-ben részt vett a LOMROG III nevű északi-sarki expedíción, melynek során a kutatók a Jeges-tenger fenékterületét vizsgálták. Az utazásról a dán DR országos TV-csatornán számolt be. Számos cikk és tanulmány mellett társkészítője A Dán Királyság története című hatrészes dokumentumfilm-minisorozatnak, amely Dánia, Grönland és a Feröer-szigetek 300 éves közös történetébe nyújt betekintést, dokumentarista módszerekkel.
Hó és jég, sötétség és fény – az Északi-sarkvidék képzelt világunk része volt már azelőtt is, hogy tényleges világunk részéve vált volna. Az Északi-sarkvidék természeti és kulturális örökségébe ad betekintést a Sarkvidékünk jövője című pop-up kiállítás. A Grönlandot középpontba állító tárlat többek között olyan témák köré szerveződik, mint a klímaváltozás, a páratlan szépségű sarkvidéki táj és természet, az identitás és az őslakosság közösségi élete.
A Thule-akták
Dán dráma (2015, 114 perc, eredeti nyelven, magyar és angol felirattal)
Rendezte:
Christina ROSENDAHL
Szereplők:
Peter PLAUGBORG, Søren MALLING, Thomas Bo LARSEN, Arly JOVER
A Thule-akták valós történeten alapul. 1968. január 21-én egy amerikai B-52-es bombázó zuhant le egy amerikai katonai légibázis közelében a dán fennhatóság alatt álló grönlandi Thule mellett. A gép fedélzetén négy atombombát szállított. Az érintett kormányok elkendőzték az esetet, az ügyet lezártnak nyilvánították, ám tizennyolc évvel később Poul BRINK újságíró felfigyel a nukleáris baleset gyanús körülményeire, és a fiatal riporter nyomozni kezd.
A programra a belépés ingyenes.